Analiz

28 ŞUBAT VE TÜRKİYE'NİN TARİHİ YOLCULUĞU

Türkiye’de hemen hemen bütün darbelerin ortak bir kaderi oldu: Siyasi hedeflerine hiç bir zaman erişemedikleri gibi, hedefledikleri siyasi hareketler de farklı isimlerle de olsa eskisinden daha güçlü şekilde iktidara döndüler.

AMERİKA’NIN DARBEDEKİ PARMAĞI VE NUMAN BEY’İN GAFI

15 Temmuz darbe girişimi, darbeye girişenlerin bağlantıları’nın ve darbenin hedefleri’nin apaçık gösterdiği gibi bir Amerikan operasyonuydu.

SON DARBE'DEKİ KÖK SORUN

Türkiye bugün bu tablonun arkasındaki ‘kök sorun’u görmezden gelirse yeni belâlarla karşılaşmaktan kurtulamaz.Bu kök sorun, Türk ordusundaki ‘darbecilik hastalığı’dır.

'AMERİKA KAÇAMAK YAKLAŞIMLAR İÇİNDE'

Türkiye, Suriye krizinin çözümünde Birleşmiş Milletler merkezli bir çözümden umudunu kesmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika'nın IŞİD ile mücadelede "kaçamak yaklaşımlar" içinde olduğunu düşünüyor.

ORTADOĞU KILAVUZU KARGA OLANIN....

Amerika'nın ne aklı ne fikri dünyaya liderlik etmeye kifâyet etmiyor. Dahası izlediği politikalar zannedildiği gibi kendi çıkarlarına da hizmet ediyor değil.

AMERİKA ÖNCE BİR ‘GÜNAH ÇIKARTSIN’

Cehalet, ilkesizlik ve samimiyetsizlik Amerika’nın Ortadoğu politikasının üzerinde yükseldiği üç sütundur. Acı olan şu ki, bu politikaların bedelini Amerika değil bölge ülkeleri ödeyip duruyor.

KEMAL BEY İÇİN ÇEMBER DARALIYOR

O konuşmadan sonra Muharrem İnce ne oy alırsa alsın bu kurultayın galibi olacağı belliydi. Nitekim öyle oldu.

​​İKİNCİ ERDOĞAN DÖNEMİ’NE DOĞRU

Üç dönem kuralı değişmediğine göre Erdoğan ‘Çankaya yokuşu’nu tırmanya başlamıştır.

Siyaset Bahçesinden Çekilen Gül Kokuları

Gül'ün Solduğu Akşam Bahar-yaz ayları gül mevsimidir. Gelgelelim yukarıdaki mülâhazaların bir yansıması olarak Ankara’da Çankaya Köşkü'nün bahçesinden Gül kokusunun çekilmekte olduğunu söyleyebiliriz.En azından bugün görünen tablo bu.

Yüzyıllık Yaranın Kapanması: PKK ile Müzâkereler

Eğer, çokça ifade edildiği gibi bir “eski Türkiye” bir de “yeni Türkiye” var ise, “eski Türkiye”nin ortaya çıkan yeni Kürt jeopolitiğinden dehşete düşmemesi mümkün değildi.

YENİ İMRALI SÜRECİ

Bu kadar elverişsiz bir bölgesel konjonktürde ‘süreç’i başlatmak riskliydi. Devlet, PKK’nın bölünmesini göze almış gibi görünüyor.İran’dan İsrail’e kadar bölge içinden; Almanya’dan Rusya’ya kadar bölge dışından kritik aktörler ‘süreç’i baltalayacaktır.

‘Bölgesel Güç‘ Olmak

2012 uluslararası ilişkiler konjonktüründe Akdeniz'de/ Ortadoğu'da iki şeyin mümkün olmadığını bilmek gerekiyor.

İRAN-ABD MUTABAKATI MI?

En azından ‘ Irak üzerinde’ ve en azından ‘geçici olsa bile’ bir mutabakat görülüyor. (16.01.2012)

KİM TUTAR İRAN’I?

Türk dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, 30 saatlik Tahran ziyaretinde İranlılarla 25 saat müzakere etti.Türkiye’nin Tahran’a verdiği mesaj açıktı.Bölgede mezhep farklılığı üzerinden siyaset yürütmeyin, bu ne İran’ın ne de bölgenin çıkarına.Daha açık ifadeyle mesaj şuydu: Irak’ta Nuri El Maliki’nin; Suriye’de Beşar Esed’in tuttuğu yol yanlıştır,bu yolda onları cesaretlendirmeyin. (08.01.2012)

NECDET PAŞA’NIN MİSYONU

2012 yılına Türkiye, 139 general ve amiralin cezaevinde olduğu bir tabloyla girdi. 05 Ocak itibariyle bu paşaların arasına bir de eski genelkurmay başkanı eklendi.60 yıllık çok partili hayatını darbelerle geçirmiş bir ülkenin gelinen aşamada bu kadar çok paşayı darbeye teşebbüs suçlamasıyla hâkim karşısına çıkartabilmiş olması demokratikleşme yolunda memnuniyet verici bir tablo olarak görülebilir.(07.01.2012)

2012:TEK SİYASİ RİSK: ERDOĞAN'IN SAĞLIK DURUMU

Türkiye dokuz yıldır kesintisiz bir politik-ekonomik istikrar dönemi geçiriyor. 2012'de bunun devam etmemesi için herhangi bir siyasi risk görünmüyor. Nihayet 2012 bir seçim yıl değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2014'ten önce yapılmayacağı da hemen hemen kesinleşmiş gibi. (04.01.2012)