Kim bu "Hoca"?

“Kuzum, sen bir büyük adam olasın, dünyalar ayağına gele, herkes sana akıl danışa.” Ahmet Davutoğlu’nun babaannesi, torunu için her gün bu duayı edermiş. Gürkan Zengin’in, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu ve politikalarını anlattığı kitabı, babaannenin bu satırlarıyla başlıyor.
İlk kitabınızda neden Davutoğlu’nu ya da sizin deyiminizle  ‘Hoca'yı yazdınız?
‘Hoca’, Ankara’daki herkesin Davutoğlu için kullandığı isim. Bu kitap, bir ‘ihtiyaca binaen’ yazıldı. Dünya altüst olmuş, bütün hayatımızı etkilemiş bir dönem, Soğuk Savaş bitmiş. Dünya gibi Türkiye’de de olağanüstü değişimler yaşanıyor. Ahmet Davutoğlu, bu değişimi görüp Türkiye’yi yeni döneme hazırlayan en önemli birkaç figürden biri. ‘Stratejik Derinlik’ kitabı çıkar çıkmaz okuyup bitirdiğimde beni sarsmıştı.
Davutoğlu’nun kitabındaki görüşleri uyguladığına katılıyor musunuz?
Son sekiz yıldaki Türk dış politikası, ‘Stratejik Derinlik’in sahadaki uygulamasıdır. Bu dönemi heyecan verici yapan da arkasında böylesine derinlikli bir teorinin bulunmasıydı. “Acaba kitaptaki görüşleri sahada uygulayabilecek mi?” sorusu çok anlamlıydı.
Başarıyla uyguladı mı?
Neredeyse birebir. Hoca’yı Hoca yapan teori-pratik ilişkisindeki bu başarısıdır aslında. 
Hoca kitabına gelen tepkiler nasıl?
Bu kitap popüler kültür tüketimi için yazılmadı. Ben bir dönemi kayda geçirmek istedim, bunu yaparken kaynaklar gösterdim. Kitabın içindeki beş yüzden fazla dipnotun anlamı budur. Kitabın adı, ‘Hoca’dır, ama Türk dış politikasının son sekiz yılını anlatır. Bu sekiz yılda dış politikanın temel prensiplerinin doğru belirlendiğine, Türkiye’nin bu alanda başarılı bir seyir izlediğine inanıyorum. Ayakları Türkiye’nin toprağına basan herkes bu gerçeği kabul ediyor zaten.